(מרץ 2018)

בתקופה האחרונה בן זוגי ואני מתקשים למצוא שבת פנויה מתוכניות ומחויבויות. הפעם הצלחנו. גם מזג האוויר האיר לנו פנים. שמים מעוננים חלקית, טמפרטורות נוחות, לא חמות ולא קרות מדי, אידיאלי. ארזנו כמה מצרכים לפיקניק ויצאנו לטייל ברמת הגולן.

נחל מיצר

תחיל מסלול הליכה ברמת הגולן

זו עונה נפלאה. הרמה ירוקה, רעננה ופורחת. בחרנו מסלול הליכה בנחל מיצר שנמצא בדרום רמת הגולן. נחל מיצר הוא אחד הדרומיים בנחלי הגולן והוא נשפך לירמוך. יש לו שני יובלים, אחד מהם הוא ואדי ברברה, בערבית: הנחל הרועש. ואדי ברברה מתחיל את דרכו למרגלות קיבוץ כפר חרוב וערוצו רחב ועמוק.

נחל מיצר השלט בכניסה לחניה בתחילת המסלול

כביש 98 מכפר חרוב צפונה עובר לאורך שלוחה צרה שבין נחל מיצר לנחל עין גב. שלוחה זו המפרידה בין שני אגני הניקוז של נחלים אלו היא שנתנה לנחל מיצר את שמו.


השביל בו הלכנו עובר בתוך שמורת טבע שמשתרעת באגן נחל מיצר, בין נהר הירמוך בדרום, כביש מס' 98 בצפון ובמערב עד צומת חמת גדר וקיבוץ מיצר במזרח. השביל מסומן כחול (1670). נקודת ההתחלה היא בחניה קטנה שיורדת מכביש מס' 98 (השלט שמופיע בתמונה למעלה נמצא בירידה מהכביש, בכניסה לחניה). מהחניה השביל יורד, בירידה די תלולה, לואדי ברברה. השביל חוצה את הנחל וממשיך במורד, בגדתו הדרומית. שאר ההליכה היא די מישורית לאורך הנחל.

סימון השביל בכחול. פריחת כלך

ירידה לואדי ברברה

לקראת סוף המסלול השביל פוגש את כביש המערכת העליונה ורחבת חניה אליה אפשר להקפיץ רכב מאסף. מרחבת החניה כדאי להמשיך עוד קצת במורד הנחל לאורך הגדה הימנית של הנחל. לאחר צעידה קצרה מגיעים לעמדת תצפית על המפל העליון של נחל מיצר, שנופל מגובה של כ-9 מ'. למרגלותיו נמצאת בריכת מים המחזיקה מים גם בסוף הקיץ. אסור להמשיך לצעוד הלאה ואסור לרדת אל בריכת המפל. מנקודת התצפית על המפל מסתובבים וחוזרים לרכב. שמורת נחל מיצר סמוכה לגבול לכן אסור להמשיך במורד הנחל מעבר למפל העליון ואין להתקרב לאזור הירמוך ללא אישור צבאי.

החניה בסוף המסלול

תצפית על מפל מיצר

מסלול ההליכה נוח ברובו, הירידה בהתחלה קצת תלולה. פגשנו משפחות שהלכו בו, רובן בכיוון אחד. אנחנו בחרנו לרדת ולעלות באותה דרך. הלכנו 9 ק"מ (סה"כ ירדנו ועלינו 350 מ').
שלא כמרבית נחלי הגולן, הנחל מתחתר בשכבות קירטוניות מתקופת האיאוקן הנחשפות מתחת למעטה דק של בזלת הכיסוי.

בטבע

מעין

בדרך ליוו אותנו שירת הציפורים, זמזום הדבורים, פכפוך המים בחלקים מסויימים ועוד רעשי טבע נעימים. במדרונות השמורה פזורים מספר מעיינות זעירים.

פריחה

הכל היה ירוק טרי ורענן. מראות משובבי לב ונפש. פרחים רבים ומגוונים עיטרו את האחו. עצי אלון מרהיבים הצלו על חלקים מהשביל, צל עמוק ונעים. אני מרגישה שההליכה בטבע מטעינה אותי באנרגיות טובות. הכל התקבל בחיוך גם כששולי המכנס התלכלכו קצת מקקי טרי של פרה או נגיעה קלה בסרפד ענקי שגדל בשולי השביל השאירה לי צריבה מציקה ביד. רק לנשום עמוק מלוא הריאות את האוויר הנעים ולמלא את העין, הראש והנפש במראות הנפלאים שמסביב.

עץ אלון עתיק

אלון מלבלב בערוץ הנחל

בשמורה צומחים בעיקר עצי אלון התבור ואלה אטלנטית, אליהם נלווים מינים נוספים. חלק מהאלונים גדולים ועתיקים. בשנים האחרונות, בגלל רצף שנים שחונות ועצירות גשמים ממושכות, בולטת תופעה של התייבשות נרחבת ותמותה של האלונים שבשמורה. אותנו מאד העציב וציער המפגש עם האלונים הגדולים שהתייבשו.

פריחה

הפלג שזורם בערוץ נחל מיצר מקיים צמחיית נחלים עשירה, כמו ערבה מחודדת, פטל קדוש, קנה מצוי, עבקנה שכיח, סוף מצוי והרדוף הנחלים. פריחת החורף המרשימה היא עיקר תפארתו של נחל מיצר. מדצמבר עד פברואר הנחל מתמלא בשלל צבעים של פריחה ססגונית. כלניות, רקפות וגם צמחים נדירים כמו גביעונית הלבנון ופרגת ארם צובא – הפורחת בחודש מרץ. בנוסף, באוקטובר פורחת החלמונית הגדולה, בצבע חלמון עז (בחורבות הכפר סאפורייה ובמורד נחל מיצר).

פרות רועות באחו

המרחב מהווה גם אתר מחייה חשוב לבעלי חיים, ובכללם חזירי בר, צבאים ועופות דורסים. את החיות האלה לא פגשנו. כן ראינו פרות רועות בנחת באחו הירוק והמזין.

שביל הגולן

שביל נחל מיצר הוא חלק ממקטע 14 של שביל הגולן. שביל הגולן הוא מסלול הליכה רצוף מהחרמון בצפון לעין תאופיק בדרום. אורך השביל כ-120 ק"מ והוא מחולק ל-15 קטעים באורך משתנה, בין 6 ל-12 ק"מ. השביל מסומן בכחול (כנרת) לבן (חרמון) וירוק (גולן). שביל הגולן חדש יחסית והתוואי שונה מאז סומן לראשונה בשנת 2007. שביל הגולן נסמך גם על שבילים קיימים. בשבילים אלה שביל הגולן מופיע בדלילות.

מנוחה

מצפה לשלום וטיילת מצוקי האון

סיימנו את ההליכה שמחים, מרוצים ורעבים. מצאנו מקום מושלם להפסקת צהרים ופיקניק עם תצפית יפה על הכנרת ועם ספסל נוח על טיילת יפיפייה אליה הגענו בנסיעה קצרה ממקום החניה שבתחילת/סוף המסלול.

תצפית לכנרת ולסוסיתא

מבט על הטיילת

הטיילת נסללה בשנת 2014 על מצוקי האון, המתנשאים לגובה של כ-500 מ' מעל לדרום-מזרח הכנרת. היא מתפתלת על קצה המצוק ואורכה כ-2.5 ק"מ. הטיילת מתאימה לנסיעה של עגלות ילדים או כסאות גלגלים. לאורכה ישנן פינות ישיבה מהן נשקף הנוף היפה והמרשים של הכנרת וסביבתה. לאורך הטיילת מצויים עצי שיזף, עצי זית ואקליפטוס. היא מחברת בין מצפה לשלום, כפר חרוב ומבוא חמה. מצפה לשלום נקרא כך בגלל שעדיין אין לנו שלום עם סוריה. עד מלחמת ששת הימים, הסורים ישבו באזור רמת הגולן. משם הם ירו פגזים ומרגמות לעבר הקיבוצים בעמק הירדן. אחרי המלחמה, החלה התיישבות ישראלית בגולן ואיתה הגיע השקט המיוחל לתושבי העמק.

מידע מעשי על מסלול ההליכה בנחל מיצר

מפת סימון שבילים מספר 1 – הגולן (מיקום המסלול באזור מיצר ומבוא חמה).
עונות ביקור מומלצות: סתיו, חורף ואביב.
רמת קושי: לכל המשפחה.
נגישות לנכים: לא נגיש.
כניסה: חינם.

בדרך

נעזרתי בכתיבה באתר התיירות של הגולן בו ניתן למצוא עוד מסלולים ואטרקציות בקרבת מקום.
זה הזמן לרמת הגולן היא ירוקה ופורחת אז סעו ותהנו וחזרו לספר מה אהבתם.

תחילת מסלול

אתם מוזמנים לטייל איתי גם ביודפת ובקרני חיטים.

כדי שתשארו מעודכנים ותוכלו להמשיך לטייל איתי, אני מזמינה אתכם להצטרף לרשימת התפוצה שלי. אשלח לכם גלויה למייל ובה איידע אתכם על כל פוסט חדש שאפרסם (רק זה לא יותר). תודה שהתלוותם אלי, זה משמח אותי מאד.

עוד טיולים ברמת הגולן

בלוגרים ישראלים נוספים אוהבים לטייל ברמת הגולן ושיתפו בבלוג שלהם את סיפורי הטיולים. תלחצו על הקישורים ותגיעו לעוד סיפורים מעניינים.

ינינה בעלת הבלוג 'אפקים מטיילים' טיילה בשביל הגולן: היום הראשוןתחילת היום השניהמשך היום השניהיום השלישי. הטיול היה במסגרת עמותת 'בדרכם' שמנציחה חיילים שנהרגו במלחמת לבנון השניה. טיול נוסף במסגרת הפרויקט הזה עליו כתבה ינינה בבלוג שלה הוא בדרכם 2019 – טיול בדרום הגולן.

גם זיוה בעלת הבלוג 'שמתי לב' טיילה במקטע של שביל הגולן וכתבה על טיול ברמת הגולן בין מטעי הפרי הפורחים.

גלית בעלת הבלוג 'שעמום הוא בחירה' טיילה בעין תינה ובעין דיבשה.

איילת בעלת הבלוג 'איילת מטיילת' טיילה בנחל בניאס, בסטונהנג' של רמת הגולן וטיול אחד נפלא שגרם לטרומפלדור קראש.

אביחי בעל הבלוג 'ילד טבע' טייל עם ילדים בנחל יהודיה – טיול קיץ סתווי.

ערן בעל הבלוג 'מטיילים עם ערן' טייל במקומות רבים. כנסו לכאן ומצאו את הטיול שהכי מתאים לכם.

השארתי לכם רעיונות רבים מקווה שחלק ימצאו חן בעיניכם ותצאו לטייל.

Facebook Comments

תגובות פייסבוק