השמש שקעה והספינה עגנה ברציף. ירדנו למזח, נהנים מהירח המלא שזרח והשתקף במימי אגם לוצרן השקטים. פתאום, מאי-שם, הגיעו קולות רעש והמולה; תופים, חצוצרות וצלילים של המון צוהל? או אולי מפגין בזעם? איך נדע האם להתרחק או להתקרב? אימצנו את עינינו בחשיכה היורדת. התקרבנו לאט לכיוון ממנו הגיע הרעש, שהיה ממילא הכיוון אליו הלכנו. עוד אנשים סקרנים כמונו התקדמו לעבר הרעש שהתקרב והתבהר. מהעבר השני של הכביש ראינו צועדת בתהלוכה קבוצה גדולה של אנשים מבוגרים לבושים בתחפושות צבעוניות, עוטים מסכות גדולות על ראשם, חלקם מחזיקים ומנופפים בדגלים וחלקם מנגנים על כלים שונים. חצינו את הכביש והצטרפנו לתהלוכה. ככל שהתקדמנו הצטרפו אלינו עוד ועוד אנשים. צעדנו בסמטאות העיר העתיקה של לוצרן עד שעברנו ליד המסעדה בה תכננו לסעוד בערב. התהלוכה המשיכה בדרכה ואנחנו, שמחים ועליזים, נכנסנו למסעדה.

הכנה לפסטיבל פאסנאכט Fasnacht
מה זה היה? לא יודעת. אולי הכנה לפסטיבל פאסנאכט Fasnacht שעמד להתקיים בעיר שבועיים לאחר הביקור שלנו. למחרת נתקלנו בעוד חבורות מחופשות שצעדו בעיר.
קצת מידע על הפסטיבל הזה כאן.

לוצרן אנשים מחופשים בסמטאות העיר העתיקה

לוצרן (בגרמנית Luzern, בצרפתית Lucerne)

אל לוצרן, עיר במרכז שוויץ, הגענו לחופשת סוף שבוע זוגית חורפית קצרה. העיר שוכנת לחוף אגם לוצרן (או בשמו הרשמי ימת ארבעת הקנטונים Vierwaldstättersee), על שפך נהר ה-Reuss והיא נחשבת לאחת מערי ימי הביניים המקסימות בשוויץ. בחופשות החורפיות שלנו אנחנו מחפשים הרים מושלגים, לכן לוצרן בעצם היוותה עבורנו רק בסיס לטיולים בסביבה. התמקמנו בעיר העתיקה ובסימטאותיה היפות שוטטנו בערבים.

לוצרן
גילינו שרוב החנויות בעיר העתיקה מוכרות שעונים יוקרתיים ואולרים שוויצרים. החנויות פחות עניינו אותנו, העדפנו להסתכל על חזיתות הבתים בעלי הקירות המאויירים. על המזרקות המענינות שבכיכרות הקטנים.

ציור קיר

Kapellbrucke

חצינו את הגשרים שמעל נהר הרוס, גשרים שמחברים בין חלקי העיר. כמובן שהלכנו על גשר הקפלה המפורסם (Kapellbrucke) שהוא גשר עץ יפה ומשמש גם כסמלה של העיר. בחורף הגשר לא מקושט בעציצים פורחים כמו שרואים בתמונות קייציות. הגשר נבנה במאה ה-14, נשרף בשנת 1933 ושוחזר בדייקנות. במרכזו נמצא מגדל מים מתומן.

Kapellbrucke

בתקרת הגשר מתנוססים כמאה ציורים על פאנלים משולשים מעץ המתארים את תולדות העיר.

Kapellbrucke

Lowendenkmal

אנדרטת האריה הגוסס (Lowendenkmal) נחצבה באבן חול טבעית על ידי לוקאס אהורן בשנת 1821, לזכר חיילי המשמר השוויצרים שהגנו על לואי ה-16 ומרי אנטואנט ונהרגו ב-10.8.1792 בגני הטווילרי בפריז. היא מדמה את החיילים לאריה גוסס שחרב תקועה בגבו. האנדרטה נמצאת בתוך גן עם בריכת מים בקרבת כיכר האריה (Lowenplatz) . היא נחשבת לאחד האתרים המרגשים בעיר ואכן גם לדעתי יש בה משהו מאד נוגע ללב. ישבנו בשקט על ספסל מול האנדרטה, מתבוננים באריה ובשאר התיירים שבאו לראות ובעיקר לצלם ולהמשיך הלאה.

Lowendenkmal

אתרים בעיר שלא הספקנו לבקר  

Alpineum Museum

את המבנה היפה שבו נמצא המוזיאון ראינו רק מבחוץ. הוא נמצא מול אנדרטת האריה. מידע על התערוכה שמוצגת בפנים אפשר למצוא כאן.

לוצרן

Bourbaki Panorama

פנורמת בורבאקי נמצאת ליד כיכר האריה, בתוך מבנה בעל כיפה עגולה. זוהי תמונת פנורמה ענקית המתארת את נסיגת הצבא הצרפתי מפני הצבא הפרוסי במלחמת 1871. הציור צויר על ידי אדוארד קסטרא וחבריו, בין השנים 1876-1878 והוא מתפרש על רוחב של 114 מטר וגובה של 14 מטר. עוד מידע כאן.

Gletchergarten

גן הקרחונים נמצא לא רחוק מאנדרטת האריה ולפי המידע באינטרנט הוא עובר שיפוץ נרחב בחודשים הקרובים. הגן מכיל אוסף ממצאים פרה-היסטוריים מתקופת הקרח ועוד חוויות כמו מבוך מראות ענק ויפה, המעוצב בהשפעה מלכותית. לעוד מידע מומלץ להכנס לאתר כאן.

רחוב Museggstrasse

קראתי שמומלץ לטייל ברחוב זה בין תשעת המגדלים ולאורך החומות שנבנו מסביב לעיר במאה ה-14.

Verkehrshaus 

מוזיאון התחבורה, לפי המידע שאספתי, הוא גדול ומרשים. המוצגים בו מראים את התפתחות התחבורה הן ביבשה, הן בים והן באוויר, כמו גם תצוגות שקשורות למחקר החלל ולתקשורת. לעוד מידע כנסו לאתר המוזיאון.

ליד תחנת הרכבת של לוצרן

מוזיאון Sammlung Rosengart

קיוויתי שאצליח לבקר במוזיאון הזה אך זה לא הסתדר. המוזיאון נמצא קרוב לתחנת הרכבת ויש בו אוסף יצירות של אמנים בולטים מהמאה ה-19 ומהמאה ה-20, כמו: פיקאסו, רנואר, שאגאל, מירו, מונה, ועוד. אתר המוזיאון לבירור פרטים נוספים.

מרכז התרבות והקונגרסים של לוצרן (KKL)

בנין מרכז התרבות והקונגרסים נחשב לפנינה ארכיטקטונית מודרנית. ראינו את המבנה המרשים כשעלינו וירדנו מהספינה. הוא שוכן בצמוד למזח. המבנה מכיל אולם קונצרטים ומוזיאון לאמנות עם דגש על אמנות שוויצרית מתקופת הרנסנס ועד ימינו. כדאי לברר על מופעים באתר זה. בימים שאנחנו שהינו בעיר לא היו מופעים שעוררו בי עניין.

מרכז התרבות והקונגרסים של לוצרן (KKL)

Richard-Wagner Museum / Park 

הפארק והמוזיאון יושבים על גדת האגם, קצת מחוץ למרכז העיר. קראתי שנעים לטייל בפארק ושהמוזיאון מוקדש לחייו של המלחין ובמיוחד לתקופה בה גר בלוצרן. עוד פרטים כאן.

טיולי יום מחוץ לעיר לוצרן

לוצרן שוכנת לחופי אגם לוצרן ומוקפת בהרי האלפים. אפשר לצאת ממנה לשייט באגם או לטייל על אחד מההרים שבסביבה. אפשר גם לשלב שייט עם עלייה להר. לדוגמא, טיול להר ריגי (Rigi)  נחשב לאחד מטיולי היום הפופולרים מלוצרן. הר פילאטוס Pilatus, הוא עוד אפשרות לטיול מהנה קרוב לעיר. לרכבל שעולה להר אפשר להגיע בנסיעה של רבע שעה (אפילו קצת פחות) מהתחנה המרכזית (הרחבה שמול תחנת הרכבת) עם אוטובוס מספר 1. יש לשים לב שהכיוון הנכון הוא מרציף A. על הטיולים שלנו לפסגת הר פילאטוס ולטיטיליס אספר בפוסט הבא.

טיטיליס

תחבורה ציבורית

בחופשה הזאת, בניגוד לחופשות דומות, החלטנו להתנייד בתחבורה ציבורית. גילינו שהשימוש בתחבורה ציבורית בשוויץ קל, נוח, נעים, יעיל וברור. אמנם לא זול אבל בעזרת כרטיסי הנחה ארציים או אזוריים אפשר להוזיל עלויות. אנחנו קנינו כרטיס Tell Pass ובעזרתו הגענו, ללא עלות נוספת, לפסגות מסביב לעיר. בזכות הכרטיס גם השתתפנו בשייט בספינה. חזרנו בשעת אחר צהרים מאוחרת מיום טיול בטיטיליס. רצינו לחוות עוד קצת מהעיר אבל היינו עייפים. נזכרנו שבכרטיס כלול גם שייט, אז עלינו על הפלגה של שעה ל Kehrsiten-Bürgenstock הלוך-חזור בלי לרדת מהספינה. כפי שסיפרתי בתחילת הפוסט, היתה שעת שקיעה וירח מלא זרח בשמים. אני מאד אוהבת הפלגות ונהנתי לעמוד בחוץ, להרגיש את הרוח ולהתבונן בנוף היפה של האגם וההרים סביבו.

שייט באגם לוצרן

כמה הערות מעשיות

נחתנו בבאזל, שדה תעופה קטן ונעים על גבול שוויץ-צרפת. עוברים אותו די מהר. ביציאה יש חיצים שמכוונים לצרפת או לשוויץ (באזל). אוטובוס מס' 50 מחבר בין שדה התעופה לתחנת הרכבת של באזל (SBB הוא הסמל של חברת הרכבות השוויצרית. באתר שלה אפשר לחפש לוחות זמנים ועלויות. זה עוזר בתכנון) הכרטיס עלה 6.10 פרנק וקנינו אותו במכונות אוטומטיות ליד תחנת האוטובוס שמחוץ לטרמינל. המכונות לא ממש מסובכות אבל גם לא לגמרי ברורות. אנחנו קצת הסתבכנו כי היתה מכונה שלא קיבלה את כרטיסי האשראי שלנו ואחרת שלא רצתה לתת עודף. בשלישית הסתדרנו בעזרת בחור שווצרי שישב לידנו בטיסה וניהלנו איתו שיחה נעימה. הבחור הסביר לנו שהכרטיס תקף לשעה, לכן בעליה לאוטובוס לא צריך לעשות איתו משהו מיוחד.

תחנת הרכבת הראשית בבאזל

התחנה גדולה. גם בה יש מכונות אוטומטיות למכירת כרטיסים. הפעם הצלחנו לקנות עם כרטיס האשראי. מחיר הנסיעה באזל-לוצרן היה 34 פרנק. עלינו במדרגות שמול הכניסה הראשית כדי להגיע לרציפים. את הרציף שממנו יוצאת הרכבת ללוצרן אפשר למצוא על המסך האלקטרוני. אנחנו ביררנו בעמדת המידע שנמצאת מצד שמאל למדרגות לאחר העליה. יש בתחנה בתי קפה וחנויות כך שנעים להעביר בה את הזמן עד יציאת הרכבת.

Lucerne

♦ בנסיעה ברכבת צריך לשים לב שיש מחלקה ראשונה ושניה. השניה זולה יותר. היא נוחה ונעימה. על הקרון מסומן לאיזה מחלקה הוא שייך.

טיפ – בזמן התכנון, בדקתי מידע על הרכבות בין באזל ללוצרן. המחיר בהזמנה דרך אתר האינטרנט היה חצי מהמחיר ששילמנו בתחנה. מכיוון שלא ידענו אם המטוס ינחת בזמן ומתי בדיוק נגיע לתחנת הרכבת, לא יכולנו להזמין כרטיס מראש. מי שיכול, זאת דרך להוזיל את עלויות הטיול. אפשר להוזיל עלויות גם בעזרת אפליקציה של אתר הרכבות אותה מורידים לטלפון הנייד. לא ניסינו אבל ראינו שרוב המקומיים קונים את הכרטיס שלהם בדרך הזאת.

תחנת הרכבת הראשית של לוצרן

כרטיס Tell Pass

הכרטיס מאפשר שימוש ללא עלות נוספת באמצעי תחבורה שונים באזור לוצרן. אפשר לקנות למספר ימים עוקבים, ככל שקונים ליותר ימים המחיר לכל יום יורד. אנחנו קנינו ל-3 ימים ושילמנו 140 פרנק. נסענו לאנגלברג, עלינו איתו לפסגת הטיטיליס ולפסגת הפילאטוס, שטנו בספינה, בקיצור לנו הכרטיס השתלם.

טיפ – אם לא בטוחים לגבי כדאיות הקניה של כרטיס הפס, אפשר להעזר במרכז המידע שנמצא בקומה העליונה של תחנת הרכבת בלוצרן. שם גם אפשר לקנות את הכרטיס או כל כרטיס אחר לרכבת. אם יודעים מה רוצים לעשות בחופשה, הכי טוב להתייעץ במרכז המידע. הם ימליצו על הדרך המשתלמת ביותר. כדאי לשים לב שמי שמשתכן במלון בלוצרן מקבל כרטיס אורח שמקנה תחבורה בחינם בעיר והנחות שונות.

לוצרן

הכרטיס אישי ותקף ביחד עם הדרכון אז לא לשכוח להביא את הדרכון בזמן הקניה והשימוש בו. בנסיעה ברכבת, בניגוד לעליה ברכבלים, מי שיש לו פס לא צריך לרכוש כרטיס. פשוט מראים את הפס למבקר/ת הכרטיסים שעוברים במהלך הנסיעה. יש לשים לב שלרכבת מחלקה ראשונה ושניה זה כתוב על הקרון. הפס תקף לנסיעה במחלקה שניה בלבד.

במרכז המידע יש גם שירות שמירת חפצים. שילמנו 12 פרנק למזוודה. המרכז פתוח עד השעה 19:00 מומלץ לוודא כדי לא להתקל בדלת סגורה ולהשאר בלי מזוודה. בתחנת הרכבת יש גם תאים לשמירת חפצים. לא בדקתי את העלות שלהם.

חלון ראוה

עלויות

שוויץ יקרה! כל ערב אכלנו במסעדה, בדרך כלל איטלקית. היה טעים ויקר. גם כוס אספרסו יקרה יותר ממדינות אחרות באירופה. בחופשה זוגית קצרה, לדעתי, ההפרשים לא מאד גדולים ולנו התאים להתפנק ולא לעשות חשבון, אבל אפשר למצוא דרכים להוזיל עלויות. פרטתי למעלה על כרטיסים אזוריים שמוזילים את התחבורה והאטרקציות. אוכל זול יותר אפשר לקנות בסופרמרקט, לדוגמא ניתן למצוא מנות מוכנות של סלטים ואוכל מבושל או מגשים עם מגוון גבינות חתוכות ונקניקים.

ברחובות לוצרן

זו היתה חופשה מרוכזת, ממצה ומדויקת שהתאימה לנו בדיוק.

על הטיולים לפסגות, הרכבלים, ההליכה בסנדלי שלג וכל התצפיות והתגליות, אספר בפוסט הבא. כדי שתשארו מעודכנים ותוכלו להמשיך לטייל איתי, אני מזמינה אתכם להצטרף לרשימת התפוצה שלי. אשלח לכם גלויה למייל ובה איידע אתכם על כל פוסט חדש שאפרסם (רק זה לא יותר). תודה שהתלוותם אלי, זה משמח אותי מאד.

גשר על נהר ה Reuss

המלצות להמשך קריאה

בעבר סיפרתי על חופשות זוגיות חורפיות שלנו, אתם מוזמנים לקרוא על:

טיול זוגי חורפי בצפון איטליה – אהבה ותיקה
לך לך למדבר – סוף שבוע זוגי באזור שדה בוקר
פאפוס – החופשה הסודית שלי

את ההשראה לחופשה הזאת קבלתי משתי בלוגריות שאני אוהבת:

זיוה מעודדת בבלוג שלה 'שמתי לב' שימוש בתחבורה ציבורית, לדוגמא הפוסט: "שלושה יעדים אביביים לטיול בתחבורה ציבורית"
ליען סיפרה בבלוג שלה 'בדרכים' על טיול בשוויץ שהרגיע את החשש שלי מיוקר הטיול בשוויץ "איך לטייל בציריך בלי לשבור תכנית חיסכון".

על גגות לוצרן Lucerne

להתראות בפוסט הבא בו אספר על הטיולים שלנו בסנדלי שלג.

Facebook Comments

תגובות פייסבוק