ירדנו מהאוטובוס ליד תחנת הרכבל שעולה לפסגת הר טיטליס Titlis וחשכו עינינו, התור לקניית כרטיסי העליה ברכבל מילא את כל האולם וגלש החוצה לרחבה שבכניסה לבנין התחנה. המוני גולשים נדחקו בתור. אמנם רוב השוויצרים עמדו מנומסים בתור, אבל היו גם כאלה שנדחפו. אולי הם היו תיירים ולא שוויצרים, אני לא יודעת. התורים המשיכו גם בהמתנה לעליה לרכבל. שמענו מסביבנו אנשים מסננים בשקט "קטסטרוף". כנראה שהעומס נבע משילוב של יום עם מזג אוויר יפה, סוף השבוע ושלג טרי שירד יומיים קודם בעיקר בפסגות הגבוהות. שילוב זה גרם לגולשים רבים להגיע לאתר הסקי של הטיטליס.

סקי

השתדלנו לצאת מלוצרן ברכבת מוקדמת (יחסית לחופשה). הנסיעה מלוצרן Lucerne לאנגלברג Engelberg יפה, היא לוקחת 45 דקות ונותנת שהות להתרשם מהנופים הכפריים שלמרגלות האלפים. מהרכבת הלכנו קודם כל לחנות להשכרת ציוד ספורט שבה השכרנו סנדלי שלג ומקלות הליכה. עם הציוד ביד התחלנו לצעוד לעבר הרכבל שעולה לפסגה. למרות שזו לא הליכה ארוכה, מזל שהשאטל חינם מהרכבת לרכבל עצר לידנו וחסך לנו זמן. האוטובוס הזה נוסע בכל העיר ואוסף אנשים מבתי המלון לרכבלים.

פסגת טיטליס

לאחר כשעה הגענו לפסגת הר טיטליס. בעצם, לפסגת ההר ממש, לא הגענו. הר טיטליס מתנשא לגובה 3,238 מ' ואילו התחנה העליונה של הרכבל ממוקמת בגובה 3,020 מ'. כשהפסגה מכוסה שלג אין מסלול מסודר ולכן לא טיפסנו את 200 המטרים שהפרידו בינינו לבין הפסגה.

צנחן מפסגת טיטליס

טיטליס -הפסגה

עלינו עם הרכבל לתחנה העליונה. בהתחלה עולים ברכבל שנקרא טיטליס אקספרס TITLIS Xpress עד ל- Stand התחנה האמצעית-עליונה שנמצאת בגובה 2,428 מ'. שם מחליפים לקרון גדול עגול ומסתובב שנקרא טיטליס רוטייר TITLIS Rotair והוא הרכבל המסתובב הראשון בעולם.

טיטליס רוטייר TITLIS Rotair

התחנה בפסגה נקראת טיטליס, היא מאד תיירותית והזכירה לנו קצת את המון בלאן. יש בה מרפסות עם תצפיות לכיוונים שונים, מסעדות, בתי קפה וחנות מזכרות, יש גם מנהרה בתוך קרחון שזו חוויה קצרה וחביבה. מחוץ למבנה תחנת הרכבל אפשר ללכת על ה- TITLIS Cliff Walk זהו גשר תלוי צר באורך של למעלה מ-100 מ' מעל תהום של 500 מ'. ליד התחנה מתחיל מסלול סקי שרוב משתמשי הרכבל עולים כדי לגלוש בו. מסתבר שסצנה מפורסמת מתוך סרט או סדרה בוליוודית ידועה צולמה במקום, לכן הודים רבים באים להצטלם במרפסת התחנה.
המראות מרשימים. אין לי מילים מתאימות לתאר.

תצפית מהמרפסת של תחנת הפסגה

בכל האתרים של התחנה העליונה הסתובבנו אוחזים ביד ציוד מסורבל, מכיוון שאת סנדלי השלג השכרנו בחנות ספורט בעיר. זה היה קצת מעיק. כדאי לבדוק השכרה של ציוד בתחנה האמצעית. יש שם חנות ספורט מאותה הרשת של החנות שנמצאת בתחנה התחתונה.

טיטליס – מסלול הליכה בסנדלי שלג

לאחר ששבענו ממראה הפסגות ירדנו ברכבל לתחנה האמצעית-תחתונה Trübsee שנמצאת בגובה 1800 מ'.

גולשים לתחנה האמצעית של טיטליס

בתחנה זו יש אגם ומסלולי הליכה. המסלול מסביב לאגם הוכשר להליכה ללא אמצעים מיוחדים על ידי מפלסת שלג. אנחנו יצאנו להליכה עם סנדלי שלג. המסלולים מסומנים עם מקלות בולטים ושלטים. התחלנו במסלול מסביב לאגם ואז עזבנו אותו ועלינו על ההרים מסביב.

טיטליס מסלול הליכה בסנדלי שלג

הלכנו במרחבים לבנים נקיים ובתוליים. זה הזכיר לי קצת מדבר או דיונות של חול. נהנינו ללכת וגם לעצור ולהתבונן. להסתכל על מסלולי הסקי הצבעוניים וההומים, על אלה שעזבו את המסלול הקבוע ויצאו לגלישה חופשית. נהנינו לפגוש ולשוחח עם אנשים שכמונו יצאו להליכה, נהנים מהשקט ומהמרחבים הלבנים.

שקט לבן

לקחנו איתנו אגוזים, שקדים וחטיפי תמרים, מצאנו סלע נקי משלג וישבנו בשמש להפסקת צהרים. ההליכה בשלג היא חוויה שקשה לתאר. חוויה שהיא גם פיזית וגם מערבת את כל החושים. נהנתי הנאה מרובה.

Titlis

Fürenalp – מסלול הליכה בסנדלי שלג

בשלב תכנון הטיול בן זוגי חקר את האזור בעזרת Google earth. הוא מצא רכבל די מיושן וצדדי שמשך את תשומת ליבו וככל שחקר אותו יותר ההתלהבות התגברה עד שהחלטנו שאת היום הראשון לטיולי השלג שלנו נבלה בו.

Fürenalp

הגענו עם הרכבת לאנגלברג, עלינו על השאטל החינמי שמסתובב בעיר ונסענו לפאתי העיר לרכבל שנקרא Fürenalp. איתנו באוטובוס הגיעו עוד 2 זוגות. אישה אחת הפעילה את כל העמדות בתחנה: מכרה כרטיסים, השכירה ציוד (סנדלי שלג ומקלות הליכה), דאגה שנדחס לקרונית הקטנה, סגרה את הדלת והפעילה את הרכבל. טיפסנו לגובה 1850 מ' והגענו לבקתת עץ עם מרפסת גדולה ונעימה. שתי נשים מבוגרות פיזרו כיסויי פרווה על הכסאות וארגנו את המרפסת לקראת המבקרים. הכל היה כל כך מזמין, סיבה טובה לשבת ולשתות קפה.

Fürenalp

נעלנו את סנדלי השלג ויצאנו למסלול. השילוט ברור וקל לעקוב אחריו. פה ושם פזורים ספסלים עליהם אפשר לשבת ולהינות מהנוף. הנוף היה לבן מאופק לאופק. לבן צח וחגיגי. לבן רך ומזמין.

Fürenalp

התמונות מעבירות את היופי טוב יותר מהמילים שלי.

Fürenalp

לאט לאט נוספו עוד מטיילים. רובם עם סנדלי שלג, כמונו. חלקם בלי, הלכו במסלול שהיה בו פחות שלג ושהמפלסת הידקה כדי להקל על ההליכה. בצהרים ראינו גם מספר ילדים מחליקים במזחלות במסלול ייעודי. את המזחלות אפשר להשכיר בבקתה.

מבט על אנגלברג

את המסלול סיימנו שוב במרפסת שבשעת צהרים היתה הומה ומלאה סועדים. נשארנו לארוחה קלה ונהנינו מהשמש שזרחה, מהנוף המרהיב ומהאווירה הנעימה. לאחר שספגנו מספיק קרני שמש, אוויר צח ומראות שלג ירדנו שוב ברכבל וחזרנו לעיר.

Engelberg

השאטל אסף לאורך המסלול צנחני סקי, אנשים שמשלבים גלישה עם צניחה. הם היו עליזים וקולניים ונראו שמחים ומאושרים. אולי הם פשוט שמחו שהצליחו לסיים את היום בריאים ושלמים. ראינו כמה פעמים מסוק הצלה מתעופף בין מדרונות ההר ונוחת בעיירה.

פילאטוס – הפסגה

ביום האחרון של הטיול נסענו להר פילאטוס Pilatus. לרכבל שעולה להר אפשר להגיע בנסיעה קצרה עם אוטובוס מספר 1. הוא אוסף נוסעים מרציף A בתחנה המרכזית, ליד תחנת הרכבת. מהאוטובוס יורדים ברחוב הראשי של Kriens ומגיעים לתחנת הרכבל בהליכה קצרה.

Pilatus

רכשנו כרטיסים ועלינו לתחנה העליונה (2,070 מ'). גם כאן, כמו בטיטליס, יש שתי תחנות אמצעיות אליהן נוסעים ברכבל אחד. לפסגה מגיעים עם קרונית גדולה ויפה שהנסיעה בה יפיפיה. בקיץ פועל מסלול מעגלי שמשלב עם הרכבל גם שייט ורכבת שמטפסת על ההר לתחנה העליונה.

Pilatus

בתחנה העליונה יש מלון, בית קפה, חנות מזכרות ובעיקר מרפסת לתצפית מרהיבה על ההרים והאגמים.

Pilatus התחנה העליונה

קודם כל ישבנו עם קפה ועוגה מול הנוף שנפתח מתחתינו. לוגמים לאט את הקפה ואת המראה הנפלא. הלכנו במנהרה חצובה בסלע שגם ממנה אפשר להשקיף על הנוף. היא נקראת Dragon trail. לא הצלחתי להבין מה העניין עם הדרקונים אבל יש גם סרטונים ופעילות אינטראקטיבית. בנושא דרקונים. משהו חביב שילדים יכולים לאהוב.

מקום יפה לקפה

מהמרפסת הרחבה טיפסנו במדרגות לתצפית יפה על כל העמק של לוצרן, האגם וההרים. יתכן שבקיץ אפשר לטפס לכל מיני נקודות תצפית גבוהות יותר שהיו סגורות בגלל השלג.

בתחנה האמצעית-עליונה שנקראת Fräkmüntegg יש חוץ ממסעדה מתחם של פארק חבלים שנראה מאד מרשים ויציאה למסלולי הליכה שונים. בחורף הפארק סגור.

Pilatus פארק חבלים

פילאטוס – מסלול הליכה בשלג

יצאנו לטיול בשלג הפעם בלי סנדלי שלג כי ההשכרה שלהם היתה בתחנה האמצעית-תחתונה שבה כמעט ולא היה שלג וגם לא הנוף המרשים של ההרים והאגם. מכיוון שכיסוי השלג לא היה עמוק הצלחנו ללכת בלי עזרים טכניים, אם כי היו מקומות בהם הרגשנו פחות יציבים. השתדלנו ללכת רק במקומות דרוכים ולא לייצר נתיבים חדשים.

אגם לוצרן מבט ממדרונות הר פילאטוס

לסיום ההרפתקה עלינו דרך היער. חוויה שלא היתה לנו בטיול הזה. הלכנו על פי עקבות של מישהו שהקדים אותנו והן אכן הובילו אותנו בבטחה חזרה לתחנת הרכבל. מכיוון שהיה לנו זמן ותמיד יכולנו לחזור אחורה על עקבותינו לא הרגשנו שאנחנו מסתכנים.

Pilatus

למרות שהשלג בהר הזה היה פחות מרשים מהשלג בהרים של אנגלברג, הנוף של ההרים המושלגים עם אגם לוצרן היה נוף שאפשר להסתכל עליו עוד ועוד מבלי להתעייף.

מבט על אגם לוצרן
בתחנה האמצעית-תחתונה לא ירדנו אבל ממרומי הקרונית ראינו שיש מסלולי הליכה ביער, יש אזורי פיקניק ומתקני שעשועים לילדים. אני יודעת שבחורף יש שם אפשרות להשכיר סנדלי שלג ומזחלות אך לא בדקתי.

מפה עם סימוני המקומות בהם טיילנו

 

כמה הערות מעשיות

מידע נוסף על כל האתרים עליהם סיפרתי אפשר למצוא בקישורים הבאים:
אתר האינטרנט של הר טיטליס ובמיוחד מידע על מסלולי הליכה עם סנדלי שלג
אתר האינטרנט של Fürenalp
אתר האינטרנט של הר פילאטוס ובמיוחד מידע על מסלולי הליכה עם סנדלי שלג

כל הנסיעות (רכבות, אוטובוסים, רכבלים וגם שייט) היו ללא תשלום למחזיקי Tell pass. פרטים על הכרטיס הזה כתבתי בפוסט על לוצרן.

ביגוד

כרגיל חצי מהבגדים שהבאתי נשארו במזוודה כי לא הייתי זקוקה להם. אני תמיד אומרת לעצמי לארגן בגדים ואז להוריד חצי אבל לא מספיק חזקה להקשיב לעצמי ולוקחת בגדים למקרה ש… מה כן חשוב להביא: מכנס וחולצה טרמיים, חולצת פליז, מעיל חם, כובע טוב, כפפות, גרבים חמות ונעלים גבוהות נוחות וחמות. לי יש מכנס שנקשר למטה וזה מנע כניסה של שלג לנעלים. יש גם חותלות יעודיות למטרה זאת אבל אין לי כאלה. משקפי שמש גם חשוב כי בימים שמשיים השלג מסנוור.

לינה בלוצרן 

לוצרן

בחרנו לישון בדירת חדר קטנה בעיר העתיקה. בחרנו בגלל המיקום והמחיר הנוח יחסית וגם כי חשבנו שנרצה להכין לעצמנו חלק מהארוחות. המסעדות בלוצרן יקרות. אפשר להוזיל את עלות הטיול אם קונים בסופרמרקט מצרכים או אפילו אוכל מוכן ואוכלים בדירה. בסופו של דבר לא מימשנו את האפשרות הזאת למרות שבחדר היה מטבחון מאובזר. לא מימשנו גם בגלל שנהנינו לאכול במסעדות אחרי יום טיול ארוך וגם בגלל שהחדר היה קומפקטי ולא התאים לנו להכין בו ארוחה. עם זאת, החדר נוח והתאים לצרכינו. יש מעלית, לנו לא היה נוף אולי בדירות אחרות יש, הצ'ק אין וצ'ק אאוט היו נוחים לא פגשנו איש הכל נעשה דרך המייל. לחברה שמפעילה את הדירה יש דירות בגדלים שונים במקומות שונים. אתר הדירות.

על הבילוי בלוצרן כתבתי בפוסט 'חופשה זוגית חורפית קצרצרה בלוצרן, שוויץ'

על חוויה של טיול בסנדלי שלג כתבתי בפוסט 'טיול זוגי חורפי בצפון איטליה – אהבה ותיקה'

על חווית העליה ברכבל לפסגת המון בלאן כתבתי בפוסט 'Mont Blanc – מסלולי הליכה באזור מון-בלאן'

כדי שתשארו מעודכנים ותוכלו להמשיך לטייל איתי, אני מזמינה אתכם להצטרף לרשימת התפוצה שלי. אשלח לכם גלויה למייל ובה איידע אתכם על כל פוסט חדש שאפרסם (רק זה לא יותר). תודה שהתלוותם אלי, זה משמח אותי מאד.

פילאטוס

Facebook Comments

תגובות פייסבוק