(יולי 2018)

יוקוהמה Yokohama היא העיר השנייה בגודלה ביפן, הראשונה היא כמובן טוקיו. היא עיר נמל רב-תרבותית, עם בסיס כלכלי ותעשייתי מפותח ויש בה אפשרויות תיירותיות רבות, אבל רוב המטיילים ביפן מדלגים עליה. יוקוהמה היתה הבסיס של הטיול שלי ביפן כי נסעתי לבקר את אחי ומשפחתו שחיים ביוקוהמה.

Minato Mirai 21

יוקוהמה נמצאת במחוז קאנאגאווה, חבל קאנטו, יפן.

היסטוריה בקצרה

באמצע המאה ה-19 נפתחה יפן למערב. נחתם חוזה עם ארצות הברית, בו הוחלט כי ייפתחו ביפן מספר ערי נמל לסחר בינלאומי. יוקוהמה היתה עיר הנמל הראשונה שנפתחה לעולם ושימשה כעיר הנמל המרכזית של יפן. הנמל של יוקוהמה החל לפעול בשנת 1859. במהרה יוקוהמה הפכה למרכז הסחר הבינלאומי ביפן ובשנת 1861 אפילו התחיל לצאת בעיר עיתון בשפה האנגלית. ביוקוהמה הופיעו, לראשונה ביפן, חידושים מערביים רבים, כמו: עיתון יומי, פנסי רחוב הפועלים על גז, מסילת הברזל הראשונה, שחיברה בין יוקוהמה לטוקיו, ותחנת הכוח הראשונה שפעלה על פחם. בנוסף, ממשלת מיג'י Meiji קידמה יצוא של עבודות אומנות ולכן אנשי עסקים ואומנים עברו להתיישב ביוקוהמה. היא היוותה את השער דרכו עברו השפעות תרבותיות בין המזרח למערב ולהיפך. על סמך כל זה יוקוהמה נחשבת כמקום הולדתה של התרבות היפנית המודרנית.

במלחמת העולם השנייה העיר נפגעה קשה מאוד מהפצצות ונבנתה מחדש. למרות הנזק שנגרם בזמן המלחמה, יוקוהמה המשיכה לגדול ולהתפתח.

בהיותה אחת מן הערים הראשונות שנפתחו לזרים ביפן, יוקוהמה נשארה עיר רב-תרבותית ססגונית עם סגנונות בנייה רבים.

Minato Mirai 21

בשנת 1983 החלה הבנייה של פרויקט 'מינאטו מיראי 21', פרויקט מתקדם, הנמצא בלב מפרץ יוקוהמה, אשר כלל הזזת המתקנים של נמל יוקוהמה ופתיחת קו החוף לציבור הרחב. זהו אחד המקומות המעטים באזור טוקיו בו קו החוף פתוח לציבור הרחב ולא תפוס על ידי מתקנים תעשייתיים ותשתיות הנמלים. אחד הדברים שהכי הדהימו אותי בנסיעות בין יוקוהמה לטוקיו היה המראה של המפעלים העצומים (קצת מזכירים את כל המפעלים במפרץ חיפה אבל גדולים יותר) על קו החוף. המראה הזה היה לי מוזר ולא ברור.

בנוסף, נבנו באזור 'Minato Mirai 21' מרכזי קניות, מלונות ואטרקציות תיירותיות רבות.

כאן אפשר למצוא את אתרי התיירות הפופולריים של יוקוהמה. כמו:

.Yokohama Red Brick Warehouse

בניינים עצומים שניבנו כמחסנים עבור המכס, לביקורת על מעבר סחורות בנמל יוקוהמה. הם ניבנו עם הגנה מפני רעידות אדמה ושריפות, בזמנו הם נחשבו מאד מתקדמים. עד תחילת מלחמת העולם השניה המחסנים שימשו את המכס. בזמן המלחמה הצבא היפני השתמש בהם. אחרי המלחמה הם נשלטו ע"י הצבא האמריקאי. כעבור זמן מה המבנים חזרו למכס ולעיריית יוקוהמה. משנת 1989 חדלו להשתמש בהם. בשנת 2002 אחרי שיפוץ, הם נפתחו במתכונת הנוכחית שלהם כמקום בילוי מודרני, קומפלקס מבנים שבתוכו ישנן חנויות ייחודיות ומסעדות. במהלך השנה מתקיימים אירועים רבים בחוץ, לדוגמא: אוקטוברפסט – פסטיבל בירה בסתיו, מגרש החלקה בחורף וקונצרטים במהלך הקיץ.

טיילתי עם אמא שלי באזור הנמל של יוקוהמה. עברנו ליד המבנים המרשימים וישבנו לנוח על ספסל ליד הרחבה החיצונית. טוב שהרגלים דורשות מנוחה מדי פעם. כך אפשר להנות מישיבה שקטה והתבוננות נינוחה על העוברים והשבים.

ביקרנו את המקום גם בערב, הכל מואר ויפה לטייל בתוך ומחוץ למבנים. ישבנו לאכול במסעדת סושי טעימה.

Cosmoworld

פארק שעשועים שמתאים לכל המשפחה. הכניסה לפארק בחינם, משלמים על כל מתקן בנפרד. בתוכו נמצא Cosmo Clock 21, שהחזיק בתואר גלגל הענק הגדול בעולם. הפארק מואר בלילה וממש יפה לטייל בסביבתו.

Minato Mirai 21

Yokohama Landmark Tower

הבניין הגבוה ביותר ביוקוהמה. הוא מתנשא לגובה של 296 מ'. בקומה ה-69 ישנו מצפה אליו מגיעים עם המעלית המהירה ביותר ביפן. המצפה מספק נוף פנורמי של 360 מעלות על יוקוהמה, גשר מפרץ יוקוהמה, מגדל טוקיו והר פוג'י בימים בהירים.

מוזיאון לאומנות – Yokohama Museum of Art

מוזיאון האומנות של יוקוהמה מחזיק באוסף אומנות בעיקר מסוף המאה ה-19 והלאה. עבודות של אמנים מערביים, כגון: פול סזאן, סלבדור דאלי, רנה מגריט, פבלו פיקאסו, אנרי מאטיס ואמנים יפנים מתקופת Edo/Meiji והלאה, שיש להם קשר ליוקוהמה. במוזיאון אוסף נרחב של צילומים מכיוון שיוקוהמה היתה אחד המקומות הראשונים ביפן אליהם הגיע הצילום.

כשביקרתי במוזיאון היתה בו תערוכה מהקולקציה של מוזיאון ה-Tate, נושא התערוכה היה Nude. אהבתי את הדרך שבה הם הציגו את הנושא עם הסברים לצופים שאין להם הרבה ידע בתרבות המערב. פחות התחברתי לציורים. חלל אחד הוקדש לפסל העצום של רודן 'הנשיקה' והוא היה מאד מרשים. אמא שלי התרשמה מכך שהפסל הצליח ליצור כזאת עדינות בחומר כל כך קשה. אותי העסיקה השאלה איך מעבירים מאירופה ליפן פסל כל כך גדול וכבד בלי שהוא נפגע.

אהבתי את האגפים שהוקדשו לאומנות יפנית. אותי היא מאד משכה ועניינה. היו ציורים ופסלים קלאסיים וגם מודרניים.

עוד אטרקציות באזור הנמל

מספר מוזיאונים שקשורים לנמל, לספנות ומכס.

כשהסתכלתי על מפת יוקוהמה למבקרים שמתמקדת באזור המרכזי של יוקוהמה, אזור הנמל, שמחתי לגלות מוזיאון תחפושות. סיפרתי בפוסט קודם שילדיי אוהבים את תרבות יפן; קוראים מנגה, צופים באנימה ומכינים קוספליי (פירוט על המושגים האלה כאן). אז חשבתי על קוספליי והגעתי למוזיאון. מזל שהוא ממילא היה על מסלול הטיול שלי כי הסתבר שמרוב התלהבות לא שמתי לב להבדל בין Costume ל- Customs. כן, הגעתי למוזיאון המכס ולא למוזיאון תחפושות. המוזיאון קטן וחביב (כניסה בחינם) ומתאים לביקור עם ילדים, אבל ממש לא חובה.

ישנם באזור עוד מוזיאוני שייט וספנות שלא נכנסתי אליהם מפאת חוסר עניין, כמו: NYK Maritime Museum לפי הכתוב חלקם מתאימים לביקור עם ילדים.

מוזיאון משי – Yokohama Silk Museum

נמל יוקוהמה היה אחד מהנמלים העיקריים בהם התנהל המסחר במשי. מוזיאון המשי נפתח בשנת 1959 להנצחת חגיגות יובל המאה לפתיחת הנמל. הוא נפתח במבנה בו שכנה חברת מסחר בריטית. במוזיאון מציגים את הטכנולוגיה וההיסטוריה של ייצור המשי; צביעה ואריגה של בדים ותלבושות וגם תולעי משי חיות. בעצם המוזיאון מציג ומפרט את התהליך מהתולעת ועד להכנת הבגד, קימונו למשל. כמו כן, במוזיאון מוצגים פריטי לבוש יקרי ערך העשויים משי. מאד התרשמתי מכל המיצגים ובעיקר מפריטי הלבוש שנמצאים בקומה השניה. הם מלווים בהסברים מעניינים שמציגים את התפתחות הלבוש בין בני המעמדות השונים ביפן לאורך התקופות השונות. זהו מוזיאון שמתאים לביקור עם ילדים.

צ'יינהטאון – Chinatown

בעקבות פתיחת הנמל הגיעו לעיר זרים רבים וביניהם סוחרים סינים. כיום, האוכלוסייה הזרה הגדולה בעיר היא הסינים, אשר רובם מתגוררים בצ'יינהטאון יוקוהמה, הצ'יינהטאון הגדול ביפן ובין הגדולים בעולם. בכניסה ישנם שערים גדולים, מרשימים וצבעוניים.

יש בו מסעדות רבות. אכלתי עם אמא שלי באחת מהן ומאד נהנינו. יש גם דוכני מזון וחנויות ססגוניות חמודות וצבעוניות עם שפע של פיציפקס. מקום מצויין לקניית מתנות.

אטרקציות באזור הנמל שלא ביקרתי בהן ונראות לי מעניינות:

מוזיאון בובות – Yokohama Doll Museum

מוזיאון הבובות של יוקוהמה הוא אחד ממוזיאוני הבובות הגדולים ביפן. הוא כולל 1300 בובות נדירות מרחבי העולם (מ-140 מדינות) ומציג את ההיסטוריה של העיר בעזרת הבובות. במוזיאון מוצגת בובה שנשלחה ליפן כסמל לידידות ארה"ב-יפן בתחילת המאה ה-20.

Yokohama Marine Tower

אחד המבנים הגבוהים ביוקוהמה ואחד מסמלי ההיכר של העיר. המגדל נבנה בשנת 1961 גם כחלק מחגיגות יובל המאה לפתיחת הנמל. מהקומה העליונה (30), שנמצאת בגובה 100 מ' מהקרקע, ניגלה הנוף הנהדר של מפרץ יוקוהמה. מומלץ להגיע לקראת השקיעה.

מוזיאון הראמן – Shin-Yokohama Raumen Museum

זהו המוזיאון הראשון בעולם שמוקדש לראמן. הוא נפתח ב-1994 ומציג מנות ראמן מרחבי יפן. זהו מקום מצויין להתנסות במנות שאופייניות לאזורים מסויימים. המוזיאון משחזר את טוקיו של שנת 1958, השנה בה האיטריות המהירות הוצגו לראשונה לעולם. במוזיאון ישנן 9 מסעדות ראמן שבחלקן יש מנות צמחוניות.

עוד אטרקציות מומלצות ביוקוהמה

גני סאנקיין – Sankeien Garden

יוקוהמה

הגן היה פעם ביתו הפרטי של Tomitaro “Sankei” Hara, סוחר משי אמיד. הוא נפתח לציבור בשנת 1906. במרכז הגן נמצא אגם וסביבו גשרים, פלגים, מפלים קטנים, מטעי במבוק, ובריכות. בכל עונה יש פריחה מיוחדת ומרשימה. אני ביקרתי בתקופת פריחת הסקורה הנפלאה (עליה כתבתי פוסט נפרד כאן). בקיץ אפשר להנות מפריחת הלוטוס היפני הורוד באגם, בסתיו מצבעי עלי השלכת הנפלאים ולקראת סוף החורף פורח השזיף.

כשביקרתי בגנים באמצע השבוע טיילו במתחם בעיקר אנשים מבוגרים וחתנים-כלות שהגיעו עם פמליית צלמים.

האווירה במקום שקטה ונעימה, אפשר לשמוע את פכפוך המים, נהנתי מהפריחה המדהימה של הסקורה, רוח קרירה ונעימה נשבה, במקומות רבים בגן יש צל ירוק ועמוק – אפשר לבלות כאן מספר שעות רגועות ונינוחות. ישנם ספסלים לשבת לנוח ולהתבונן. יש גם מזנון עם ארוחות יפניות. אני אכלתי אטריות סובה בתוך מרק עם 3 תוספות שונות. האוכל מוגש בצורה אסטתית והוא מאד עדין, טעים ומשביע.

במתחם הגנים ישנם מבנים היסטוריים שהממשלה הכירה בהם כבעלי ערך תרבותי. המבנים הובאו לגן מכל רחבי יפן. לדוגמא, הפגודה שממוקמת על גבעה בלב הפארק נבנתה באמצע המאה ה-15 בקיוטו והובאה לגן בשנת 1914. המבנים מאד מעניינים נהנתי להתבונן בהם מקרוב.

כניסה עולה 700 ין.

תחנת רכבת 

הרבה תחנות רכבת ביפן הן די גדולות, בעצם יש בהן קניון. ביוקוהמה ביקרתי מספר פעמים בתחנת הרכבת Totsuka שהיא לא גדולה כמו התחנות בטוקיו אבל מספיק גדולה לשיטוט נעים. יש בה מגוון חנויות ומסעדות.

באחד הערבים אכלנו במסעדת ראמן קטנה וטעימה מאד בתחנה הזאת.

עוד מידע על אטרקציות נוספות ביוקוהמה תמצאו באתר האינטרנט של העירלדוגמא, אקווריום ענק ב-Hakkeijima Sea Paradise

בפוסט הבא אספר על עוד מקומות מומלצים לביקור שנמצאים בקרבת יוקוהמה. אהבתם את יוקוהמה ורוצים להכיר גם אותם? כדי שתוכלו להמשיך לטייל איתי, אני מזמינה אתכם להצטרף לרשימת התפוצה שלי. אשלח לכם גלויה למייל ובה איידע אתכם על כל פוסט חדש שאפרסם (רק זה לא יותר). תודה שהתלוותם אלי, זה משמח אותי מאד.

פוסטים מומלצים להמשך קריאה:

זיוה רענן בעלת הבלוג הנפלא 'שמתי לב' טיילה ביפן וכתבה כמה פוסטים יפיפיים. אם אתם בעניין של ערים גדולות היא כתבה על קיוטו ואם הים מעניין אתכם אז כנסו לפוסט על האיים בים הפנימי סטו.

אם ערי נמל מעניינות אתכם, קראתי לאחרונה שני פוסטים מקסימים:

מיכל מנור בעלת הבלוג 'רואה עולם' כתבה על גדנסק

רבקה קופלר בעלת הבלוג 'אוספת אוצרות' כתבה על בוסטון

קריאה מהנה.

Facebook Comments

תגובות פייסבוק