(אפריל 2018)

כמה פעמים אפשר להשתמש במילים נפלא, נהדר, מרשים, מרהיב, מפעים? בסוף זה גם משעמם וגם לא מעביר את החוויה. סקורה (Sakura) הוא השם של עץ הדובדבנים היפני ופריחתו. הגעתי ליפן בשבועיים בהם פריחת הסקורה היתה בשיאה באזור טוקיו (בו הייתי במהלך השבועיים האלה). השתתפתי בחגיגות ה– Hanami, משמעות המילה היא 'לראות פרחים' והיא מיוחסת להתבוננות בפריחת הסקורה. אני מרגישה ברת מזל על שזכיתי לחוות את היופי הזה.

פריחת הסקורה היא חוויה שקשה לתאר במילים. אני כן יכולה לשתף ולספר על כמה שהתרשמתי מהאופן בו היפנים חוגגים ומתרגשים מהאירוע הזה, למרות, ואולי בגלל, שהוא חוזר כל שנה. חוזר לזמן קצר ומוגבל וזה כנראה הקסם. הציפייה, המעקב לקראת הפריחה, הדיווחים מתי זה יקרה, החיפוש אחר הניצנים הראשונים, כל אלה בונים את המתח, ואז… מגיעה הפריחה ואיתה החגיגה.

חגיגה עממית, המונית, שמחה ועליזה. חגיגה שכולם לוקחים בה חלק; צעירים ומבוגרים, משפחות, חברים, קבוצות אנשים שעובדים ביחד, זקני השכונה, סטודנטים… כולם יוצאים לפיקניק בפארקים או אפילו ברחוב. יושבים מתחת עצי הסקורה הפורחים. פורשים מחצלת (רובן היו מפלסטיק בצבע כחול), מוציאים ארוחה קלה או יותר כבדה, קניות מחנות נוחות סמוכה או אוכל מהבית שהביאו בקופסאות מסודרות ויפות, חלקם מבשלים במקום על גבי גזיה קטנה.

בעבר היפנים האמינו שהאלים חיים בתוך עצי הסקורה. הם נהגו להציע מנחות מתחת לעצים לפני עונת זריעת האורז. אחת המנחות היתה שתיית סוג מסויים של משקה אלכוהולי. אולי כך נולד המנהג לשבת תחת עץ הסקורה, לאכול ולשתות סאקה. זהו מנהג מקובל, חלק שורשי בתרבות כבר מאות שנים.

Hanami

חוויתי את חגיגת ה- Hanami במספר מקומות, בהתחלה בפארק Yoyogi שבשכונת שיבויה (Shibuya) בטוקיו. הגעתי ביום רגיל באמצע השבוע בשעת צהרים. האזורים של עצי הסקורה הפורחים היו מלאים בחוגגים. נפגשתי עם גיל, ידיד שלי שגם הוא בלוגר טיולים (הבלוג של גיל) אליו נלווה חבר יפני. קיימנו את המצווה לשבת על מחצלת כחולה ולשתות סאקה תחת עץ סקורה פורח. התרשמנו מהמוני החוגגים, חלקם בחליפות עסקים, כולם חולצים נעלים לפני שהם מתיישבים על המחצלת. מאד התרשמתי מהיכולת שלהם לשבת על הקרקע בישיבה מזרחית או עם רגלים מקופלות גם בגיל מבוגר בו רוב המערביים מתקשים לעשות זאת.

השתלבתי בחגיגות גם בפארק Ueno שבלב טוקיו, בו היו דוכני אוכל רבים ודוכני מזכרות, כמו בכל פסטיבל בארץ. בהמשך הפארק נמצא אגם, לידו התקיים שוק פשפשים מעניין ומהנה וכמובן עוד מתחם עם דוכני אוכל יפני.

לאנשים שהגיעו לחגוג Hanami בפארק Ueno חיכו מתחמים של מחצלות ושולחנות מקופסאות קרטון.

ראיתי שנשים רבות לובשות קימונו לכבוד המאורע. הרוב הגדול לבשו קימונו בהיר ופרחוני, כנראה שזה הנוהג בתקופה הזאת אבל אין לי למה להשוות. אני לא יודעת אם בעונות אחרות הנשים לובשות קימונו בצבעים אחרים עם דוגמאות שונות. אני יודעת שזה בגד מאד מאד יקר ואולי לא כולן יכולות להרשות לעצמן לרכוש יותר מאחד כזה. אינני יודעת. הן תמיד שמחו להצטלם כשביקשתי.

פריחה ללא חגיגה

נראה שבכל מקום בו יש שדירת עצי סקורה מתקיימת חגיגה מקומית.

חוץ מבשדירה היפיפיה שחוצה את בית הקברות Aoyama שנמצא במרכז טוקיו. זו היתה הרגשה משונה לטייל בבית הקברות שאינו מופרד מבתי העיר אלא מהווה המשך ישיר לבתי התושבים. פגשתי מתחמי קבורה בעוד מקומות לא רק ליד מקדשים וגם הם היו חלק משכונת המגורים ללא חומה וללא חציצה.

נכון שבארץ ישנה פריחה יפה של מטעי נשירים וכמובן פריחת השקדיות אבל, חווית פריחת הסקורה שונה באופן מהותי. קודם כל עץ הסקורה הבוגר הוא עץ ענק בכלל לא משתווה לעצי השקד. עצי סקורה נמצאים במקומות רבים בעיר ומחוצה לה. רבים מהעצים מעוצבים כך שענפיהם ירדו למטה בכיפוף אלגנטי במיוחד אם הם על גדות אגם או נחל.

בגני Sankeien שביוקוהמה (Yokohama) חוויתי לראשונה את קסם הפריחה. השתקפות הענפים שמעוצבים כך שירכנו למים ממכרת אי אפשר לשבוע מהמראות האלה, שלא לדבר על כך שאי אפשר להפסיק לצלם. כל זווית יותר יפה מהקודמת. יופי שלא עובר היטב בצילום.

בגנים האלה פגשתי זוגות של חתן-כלה שבאו ליום צילומים, ממש כמו בארץ. הם היו מלווים במספר צלמים ועוזרים שהעמידו אותם וסידרו אותם. הם נראו מאד נרגשים. נהנתי להתבונן על התנהלות החבורה שטרחה סביבם.

עצי הסקורה נמצאים בכל מקום. הם מקבלים מקום מכובד בכל פארק או גינה עירונית ובכל כביש ומסילה. שדרות של עצי סקורה מקשטים מקומות רבים, חלקם בכלל לא מתויירים או מטויילים. הם מרשימים גם בהיותם כל כך שכיחים ואולי זה חלק מהקסם, המצאותם בכל נקודה ונקודה; בעיר, בכפר, בהרים ולחוף הים, לאורך נתיבי תחבורה ונחלים, על גדות בריכות ואגמים ובתוך חורשות ויערות. הם מצויים בכל מקום, מרכזי ושולי, לבד, בשורה או בקבוצה.

מידע על המקומות בהם צפיתי בסקורה

Kamakura

עיר תיירות קטנה ליד הים בקרבת יוקוהמה. העיר מפורסמת בזכות המקדשים הרבים שבה. ברחובות הקרובים לתחנת הרכבת והמובילים למקדשים המפורסמים ישנן חנויות רבות שמוכרות מזכרות שונות. מאד נהנתי לטייל בקמקורה, זו עיר יפה ונעימה. על חוויות נוספות מהביקור בקמקורה סיפרתי בפוסט כאן.

אתר עם מידע על קמקורה

גני Sankeien

גנים יפניים שנוצרו ע"י Sankei Hara, סוחר משי מצליח מיוקוהמה. בניית הגנים החלה בשנת 1902 ונמשכה 20 שנה. הגנים מרשימים באופן כללי בעיצוב היפני היפה שלהם. בגן הפנימי ישנו ריכוז מבנים יפניים מסורתיים מתקופת Edo. הבתים היפנים המסורתיים מאד יפים בעיניי. אני לא יודעת אם היה לי נוח לחיות בהם, אבל יש בהם את התכונות האסטטיות היפניות; הקווים הנקיים, מיעוט הקישוטים ואלה שקיימים לא מצועצעים, פונקציונליות נעימה לעין. במיוחד אהבתי את הציורים על הקירות/מחיצות.

 

עוד פרטים כולל מפה והוראות הגעה באתר של הגנים. הכניסה לגנים בתשלום.

יוקוהמה Yokohama

ביוקוהמה נהנתי מפריחת הסקורה בכמה מקומות, גם ליד תחנת הרכבת של שכונה בלב העיר וגם באזור התיירותי שליד הנמל. הביקור באזור זה היה מעניין ועליו סיפרתי בפוסט כאן.

פארק Ueno – טוקיו

פארק ציבורי רחב ידים ליד תחנת Ueno. הוא ידוע בזכות המוזאונים הרבים וגן החיות שמצויים בסביבתו. הפארק נחשב לאחד האתרים המועדפים לחוות את פריחת הסקורה בטוקיו.

עוד מידע באתר הזה.

פארק Yoyogi – טוקיו

אחד הפארקים העירוניים הגדולים בטוקיו. לידו נמצא מקדש Meiji ששביל הגישה אליו מאד הרשים אותי ברוחב שלו וביער שדרכו הוא עובר. קשה להאמין שמקום כזה נמצא בלב כרך ענק וסואן.

יש לי עוד סיפורים על החוויות והמראות שאספתי ביפן. לדוגמא, טיול יומי באזור האקונה. כדי שתשארו מעודכנים ותוכלו להמשיך לטייל איתי, אני מזמינה אתכם להצטרף לרשימת התפוצה שלי. אשלח לכם גלויה למייל ובה איידע אתכם על כל פוסט חדש שאפרסם (רק זה לא יותר). תודה שהתלוותם אלי, זה משמח אותי מאד.

 

Facebook Comments

תגובות פייסבוק