אנימה, מאנגה, קוספליי…למונחים האלה ולעוד נוספים, השייכים לאותו עולם, נחשפתי דרך התחביבים של המתבגרים שלי. לאט לאט למדתי, אני עדיין לומדת, את המשמעות שלהן ואת העולם שאליו הן שייכות. עולם ומלואו מסתתר מאחוריהן. אז מה זה אנימה? מאנגה? קוספליי? אני אסביר אחרי שאספר מה חיפשתי ב'כנס עולמות'.

דמויות של חברת DC

דמויות: הארלי קווין Harley Quinn, באטוואמן Batwoman (דף הפייסבוק של הקוספלייר), באטמן Batman, נייטווינג Nightwing, רד רובין Red Robin,

דמויות של חברת DC שזו חברת קומיקס אמריקאית שמוציאה גם סרטים.

השנה החלטתי להצטרף לילדיי הבוגרים ולבקר בכנס עולמות. הם אמנם בילו שם יומיים ואני רק כמה שעות, אבל זה ענה על הרצון שלי לחוות את הכנס, לנסות להבין את הקסם שבו ומה גורם לילדיי להגיע לכנסים האלה באדיקות. גיליתי שהאווירה בכנס צעירה ומדליקה. ישנם קוספליירים רבים שמסתובבים במתחם ומוסיפים צבע ועניין להתרחשות. המתחם מלא בעיקר בבני עשרה אבל לא רק. ברחבה המרכזית ובעוד אזורים יושבות חבורות חבורות של צעירים שנהנים להיות ביחד במקום בו התחביב שלהם לא חריג. הכנס הוא מקום מצוין לפגוש אנשים בעלי תחומי עניין דומים וליצור קשרים חברתיים. במקום מסוים ומגודר נערכים קרבות עם חרבות (מספוג). מדי פעם נשמעת מוזיקה וחלק מהמשתתפים פוצחים בריקודים. רגע לפני שעזבתי את המתחם ראיתי להקה מתארגנת למופע. אני הרגשתי בכנס אווירה של כיף, שחרור, חופש, פתיחות, סקרנות, קבלה, חברות, טוב לב. כולם מחייכים ונראים נינוחים ושמחים.

אלי אייאסה ומאקה אלברן

דמות מימין: מאקה אלברן maka albarn מ'סול איטר' Soul Eater

מה גרם לך להתחיל להכין קוספליי: זו הפעם הראשונה שאני מכינה קוספליי ומגיעה לכנס. תמיד הכנתי תחפושות לפורים. הכנת קוספליי היא משימה מסובכת יותר ולכן דורשת יותר זמן ואירגון. צריך לחפש מקומות וחנויות, לאלתר. אני לוקחת חלקים והופכת אותם למשהו חדש. ממחזרת את מה שמוצאת בבית.

דמות משמאל: אלי אייאסה מ'לאב לייב'  Love Live! School idol project

מה גרם לך להתחיל להכין קוספליי: תמיד צפיתי בסדרות אנימה. לפני שנה וחצי הלכתי עם חברות לכנס ראיתי קוספליי וזה מצא חן בעיני (דף הפייסבוק של הקוספלייר).

אַנִימֶה (Anime) היא המילה היפנית עבור אנימציה ומשמשת ברחבי העולם כמושג המתאר אנימציה שמקורה מיפן, שמאפייניה ניתנים לזיהוי כאנימציה יפנית אותנטית. בסדרות אנימה נוצר סגנון ייחודי של איורים בעלי מאפיינים פיזיים ברורים לדמויות. לרוב מדובר בעיניים גדולות במיוחד, אף ופה קטנים ושיער מעוצב באופן קיצוני וצבעוני. בישראל האנימה מזוהה בעיקר עם סדרות ילדים עקב יבוא סדרות המיועדות בעיקר לקהל הצעיר. אך, ישנן סדרות אנימה מתאימות לכל הגילאים, כולל סדרות למבוגרים בלבד!

שיר פתיחה של סדרת האנימה Angel Beats אפשר באמצעותו להתרשם מהמאפיינים של האנימה

מאנגה (Manga) הוא קומיקס יפני. את השם 'מאנגה' טבע הצייר קצושיקה הוקוסאי, בהעניקו שם זה לסדרת קריקטורות פופולרית שלו. המשמעות המילולית של הביטוי היא: 'תמונה מגוחכת'. המאנגה דומה לאנימה במאפייניו, הן החזותיים והן המבניים והרעיוניים. סרטים רבים וסדרות רבות בסגנון האנימה החלו כחוברות מאנגה שנחלו הצלחה. לעתים קרה תהליך הפוך: בעקבות סרטי אנימה ואף משחקי מחשב נכתבו חוברות של מאנגה.

ישנן סדרות או סרטי אנימה שאין להן מקבילת מאנגה בכלל. במקרה כזה, האנימה מבוססת על ספר, סרט, אגדה, רעיון מקורי וכדומה (לדוגמה, סרט האנימה הנפלא והמומלץ בחום של הייאו מיאזאקי 'הטירה הנעה' מבוסס על ספר, שגם הוא נפלא ומומלץ. מיאזאקי נחשב לאחד מגדולי במאי האנימציה בכל הזמנים).

לינק וסולדג'ר 76

דמות מימין: לינק מ'האגדה של זלדה' The Legend of Zelda שזו סדרת משחקים של חברת 'נינטנדו'.

מה גרם לך להתחיל להכין קוספליי: אני בעניין כבר 6 שנים. הולך לכנסים יש לי חברים שגם הם מתעניינים. אני נהנה מהיצירתיות שבהכנת קוספליי.

דמות משמאל: סולג'ר 76 מ'אובר וואטצ' OVERWATCH שהוא משחק מחשב.

קוספליי (Cosplay) הוא קיצור של 'costume play'. תרבות הקוספליי כוללת אנשים שאוהבים להתחפש לדמות מסדרות אנימציה ואנימה, מחוברות קומיקס ומאנגה, ממשחקי ווידאו ומחשב, מסדרות טלוויזיה או סרטי פנטזיה וגיבורי-על. תחפושות קוספליי ניתן לקנות בחנויות ייעודיות או להזמין דרך האינטרנט, אך מקובל מאוד שהקוספלייר מכין את התחפושת לבד.

♠ קוספליי מושקע כולל:

◊ קניית פאות ולעתים צביעת השיער ושינוי התספורת.
◊ איפור מתאים כדי להידמות ככל האפשר לדמות המחופשת.
◊ שימוש באביזרים משלימים כמו: חרבות, גיטרות וכדומה. אביזרים אלה נקראים פרופס.
קוספלייר משתמשים בחומרים מיוחדים מהם אפשר לבנות שריונות וכו'. לרוב ישנן קהילות של קוספליירים שבהן הם משתפים בידע שלהם ועוזרים אחד לשני בעצות כיצד לשפר את הקוספליי עליו הם עובדים.

♠ הכנת קוספליי נובעת מסיבות שונות, ביניהן:

◊ מעריצים של הדמות רוצים להרגיש כמו הדמות.
◊ רצון לשתף את הסביבה בהערצה לדמות, בהזדהות איתה ועם התכונות החיוביות שלה.
◊ ההנאה ביצירת הקוספליי. הנאה מההכנה של התחפושת ומהתהליך היצירתי, מהמאמץ בהשגת חומרים שאינם בנמצא ושדורשים פתרון יצירתי. בנוסף, עולות תחושות של גאווה, סיפוק והישג בהשלמת היצירה. ישנה גם ההנאה מהתשבוחות שנלוות להצגת הקוספליי. סיבה זו מאד משמעותית.

רה וטסוקיאמה

דמות מימין: רם Rem מ'רה-זירו' Re:Zero.

מה גרם לך להתחיל להכין קוספליי: לפני כשנתיים הייתי פעם ראשונה מחופשת בכנס. קבלתי את הרעיון מחברה. מאד נהנתי לתפור בעצמי את הקוספליי. זה ממש כיף להכין לבד קוספליי. צריך לנסות להיות הכי דומה וכך רוכשים יכולת גבוהה, מפתחים יצירתיות, כיף והנאה. בכנס אנשים מפרגנים, למרות שיש גם כאלה שלא. הכי חשוב להיות שלם עם מה שאתה.

דמות משמאל: טסוקיאמה שו מ'טוקיו גול' Tokyo Ghoul (דוגמה ל-Gender bender כי זו דמות גברית שעוצבה כדמות נשית)

מה גרם לך להתחיל להכין קוספליי: לפני שנה פלוס הגעתי לכנס דרך חברה. גיליתי שקוספליי זה עניין מאד נחמד ומושך. אני אוהבת להתחפש וליצור דברים. אני פוגשת בכנס קהילה של אנשים שאוהבים את אותם דברים כמוני.

לרוב הדמויות מין מוגדר. לעתים קוספלייר רוצה להתחפש לדמות שאינה בת מינו. הקוספלייר משנה את מגדר הדמות ומעצב לעצמו קוספליי שמתאים למגדר החדש, אך בהתאמה לדמות הקיימת. הפתרון הזה נקרא Gender bender. קוספלייר מתחפשים גם לדמות מהמין השני, בלי לשנות את המין, הפתרון הזה נקרא Crossplay.

יורי וויקטור מהסדרה יורי און אייס

דמויות: יורי וויקטור מ'יורי און אייס' yuri!!! on ice (דוגמה ל-Crossplay בנות מחופשות לדמות גברית)

מה גרם לכן להתחיל להכין קוספליי: (דמות ימנית) שמעתי על כנסים מחברים ובתקופת התיכון הלכתי איתם לכנסים. בכנסים נחשפתי לנושא ה'קוספליי' ואהבתי את הרעיון של תפירת הקוספליי והסתובבות בכנס מחופשת לדמות. אני אוהבת את האתגר שבהכנת הקוספליי. כל פעם צריך לתכנן מחדש. זו לא סתם תחפושת. צריך לשים לב לפרטים קטנים כמו: תכשיטים, אביזרים שאי אפשר לקנות, איפור, צבע עיניים וכו' (דף הפייסבוק של הקוספלייר).

(דמות אמצעית) צפיתי באנמיה עוד לפני שהתחלתי להגיע לכנסים. פגשתי מישהי בתחנת אוטובוס. שוחחנו על דוכן בכנס. היא סיפרה לי בקצרה ונתנה לי קישור לדף כנס קרוב (קאמי 2014). ככה נכנסתי לעולם הכנסים והקוספליי.

(דמות שמאלית, גרסת ים/חוף/חופש) שנתיים וחצי אני מתעניינת בנושא כי זה מושך, צבעוני ונחמד. אני מסתובבת בכנס, אנשים שמים לב אלי ולקוספליי שלי, זה כיף.

אוטאקו (Otaku) הוא מושג יפני שהפך למושג בינלאומי. משתמשים בו לתיאור אנשים שמתייחסים באובססיביות לתחביב שלהם. החיים ביפן מאפשרים לאנשים להתמסר לתחביביהם, אבל במצב קיצוני לאנשים כאלה אין כמעט חיי חברה והם מקדישים את כל זמנם לתחביב. לכן, מושג זה ביפן משמש כמילת גנאי. זה איננו הפירוש המילולי של המילה ביפנית. מקור השימוש בה הוא בקהילת הגיקים ביפן (Geek – אדם שמקדיש את זמנו באופן מופרז לטכנולוגיה ולמחשבים. אדם בעל אובססיה שממקמת אותו מחוץ למיינסטרים. בעברית לפעמים המושג חופף לחנון). בקהילה השתמשו במילה כדי לפנות אחד לשני בצורה פחות פורמלית. אנשים מבחוץ שמעו והתחילו לקרוא לגיק 'אוטאקו'.

דמויות מסדרת האנימה לאב לייב

דמויות: טסושימה יושיקו, וואטאנאבה יו, אוהארה מארי, סקורהאוצ'י ריקו, קורוסאווה רובי מ'לאב לייב! סאנשיין!!'  Love Live! Sunshine!!.

מה גרם לכן להתחיל להכין קוספליי: כיף להכנס לדמות שאוהבים. מקבלים מחמאות. מגניב להיות דמות אחרת. משנים אופי ולא רק מראה. (דף פייסבוק של הקוספלייר, עוד דף, דף נוסף)

בסוף המאה שעברה השימוש במושג 'אוטאקו' החל להתפשט מחוץ ליפן לא רק כמילה אלא כתנועה תרבותית. המושג הפך לתיאור אנשים שמעריצים את התרבות היפנית, ובמיוחד אנימה ומנגה, שזוכות לפופולריות גם מחוץ ליפן. בין הסדרות שזכו לפופולריות רבה נמצאות 'נארוטו', 'פיירי טייל', 'פוקימון', 'סאקורה לוכדת הקלפים', 'דרגון בול', 'אינויאשה', 'סיילור מון' ו- 'וואן פיס', שהיא המאנגה הנמכרת בכל הזמנים.

קתרינה גאנה ולקס

דמויות מ- (League of Legends (LOL. 'ליג אוף לג'נדס' הוא משחק 'זירת קרב מרובת משתתפים' והוא משחק המחשב המשוחק ביותר בעולם.

דמויות מימין: סטאר גרדיאן ג'אנה ולקס Star Guardians Janna & Lux, דמות משמאל: קטרינה.

מה גרם לך להתחיל להכין קוספליי: אני ממש אוהבת את הדמות ורציתי להיות היא ליום אחד.

קוספליירים נפגשים בכנסים ואירועים שהעניין המרכזי בהם הוא אנימה ומאנגה, משחקי וידאו, קומיקס, מדע בדיוני ופנטזיה. בכנסים מסוימים, לדוגמה פסטיבל אייקון בארץ, מתקיימת תחרות קוספליי. הקוספליי נמדד על פי כמות ההשקעה, כמות התוצרת העצמית, וכמות הדמיון בין הקוספליי לדמות. בארץ מתקיימים מספר כנסים במהלך השנה שמאורגנים ע"י גופים שונים. שני כנסים שנתים גדולים למדע בדיוני ופנטזיה הנערכים בתל אביב מאורגנים ע"י האגודה הישראלית למדע בדיוני ולפנטסיה וגופים נוספים. בכל שנה נבחר נושא מרכזי שסביבו מגוון רחב של הרצאות, הקרנות ופעילויות מתחומי המדע הבדיוני, הפנטזיה, משחקי התפקידים ותחומים דומים.

פסטיבל אייקון ICon

הפסטיבל מתקיים בסוכות וקיים כבר משנת 1998. רבות מן הפעילויות בפסטיבל מועברות על ידי הנציגים המכובדים והמוערכים ביותר בתחום בארץ. בחלק מהשנים אירח הפסטיבל אורחי כבוד מחו"ל. אורח הכבוד מהווה חלק חשוב מן הפסטיבל, הוא מעביר הרצאות ומשוחח עם חובבי יצירתו. במתחם הפסטיבל דוכני קומיקס, ספרים ומוצרים נלווים.

♠ כנס עולמות

הכנס מתקיים בפסח, מאז שנת 2005, והוא כנס דו-יומי. באירגונו משתתפת עמותת טולקין הישראלית. במהלך הכנס מתקיימת תחרות סיפורים קצרים, הזוכים מקבלים את הפרס באירוע הסיום של הכנס.

מזנון בכנס
קצת מידע לוגיסטי למתעניינים

הכנס מתקיים במבנה מתנ"ס ליד הסינימטק בתל-אביב. המתחם מגודר ושמור. במתחם ישנם דוכנים רבים שמוכרים מגוון רחב של מוצרים הקשורים לעולם המדע הבידיוני והפנטזיה, לעולם משחקי המחשב, גיבורי-העל וכו'. אוכל אפשר לקנות במזנון בתוך מתחם הכנס או ברחובות הסמוכים ובמתחם 'שרונה'. חלק מהמשתתפים מבלים את הלילה במתחם בחדרים ייעודיים בהם יש הפרדה לפי מגדר ולפי טווח גילאים. ישנם חדר לשמירת חפצים וחדר התארגנות לקוספליירים שמגיעים בתחבורה ציבורית ולא מעוניינים להסתובב מחופשים מחוץ למתחם הכנס. הארגון נראה מקצועי ואמין. הארגון מתבסס ברובו על מתנדבים שהם בעיקר בני נוער שאוהבים את הכנס ומעוניינים לתרום לקיומו.
זו חוויה מעניינת ומיוחדת ואני נהנתי ממנה מאד (עוד תמונות בדף הפייסבוק של הכנס).

ריקוד שרשרת

♠ כל התמונות צולמו במהלך הביקור שלי בכנס 'עולמות' ומופיעות כאן באישור הקוספליירים.

♠ את המידע אספתי בוויקיפדיה ובספר A geek in Japan.

אשמח לשמור איתכם על קשר ולידע אתכם במייל על כל גלויה חדשה שאפרסם כאן בבלוג (רק זה, לא תקבלו ממני מיילים אחרים). הכניסו את כתובת המייל שלכם לתיבה כאן למטה והצטרפו לרשימת התפוצה שלי. תודה!

Facebook Comments

תגובות פייסבוק